5 patarimai, kaip atrasti ir įprasminti save

Šiuolaikiniame pasaulyje, kai aplink tiek daug pasirinkimo, sunku atrasti savo gyvenimo prasmę. Daugeliui pabėgti nuo beprasmybės padeda širdžiai mielos veiklos, karjeros siekimas, svajonės ir kiti prasmės realizavimo būdai. Kai kuriuos gyvenimo kryptį atrasti paskatina jautrūs išgyvenimai, kitus – netikėtai išbandyta nauja veikla, o kartais gyvenimo tikslą ir prasmę su savimi „nešiojamasi“ nuo vaikystės. Tai leidžia džiaugtis kasdienybe suprantant, jog kiekvienas žmogus yra didesnio tikslo dalis ir turi teigiamos įtakos pasauliui, net jei toji įtaka yra labai nedidelė.  

Jei vis dar jaučiatės taip, lyg neatradote būdų savęs įprasminti, šie patarimai padės įkvėpti save nebijoti ieškoti:

ĮVERTINKITE SAVO STIPRYBES IR VERTYBES

Kiekvienas žmogus turi stiprybių ir silpnybių. Galbūt esate itin lanksti, komunikabili, darbšti asmenybė, o gal intuityvi, išklausanti ar net pedantiška? Yra didžiulis sąrašas įvairiausių savybių, kuriomis žmogus gali pasižymėti. Atradus save apibūdinančius būdvardžius gali būti kur kas lengviau suprasti kokį kelią verta rinktis. Visgi pasirinkta veikla turi atitikti ir vertybes – tik taip joje matoma prasmė. Galbūt jums svarbus bendravimas su kitais žmonėmis, tėvystė, sveikata ar asmeninis augimas?

Apjungus savo stiprybes ir vertybes, galima aiškiau įsivardinti tinkančią ir įprasminančią veiklą. Tarkime, stiprybe gali būti puikūs planavimo įgūdžiai, panaudojami organizuojant įvairius projektus, o jei tarp vertybių yra ir noras padėti kitiems – projektai galėtų būti susiję su labdara, filantropine veikla.

STEBĖKITE SAVE IŠ ŠONO IR SVAJOKITE

Jei dažnai apie ką nors svajojate, bet nesiryžtate to imtis dėl turimų baimių, minčių, jog nepasiseks ar kitų žmonių nuomonės – šias mintis verta vyti šalin. Būtent troškimai yra smarkiai susiję su prasme. Jeigu konkrečias svajones įsivardinti vis dar sunku, pabandykite kurį laiką save paanalizuoti iš šono. Sąmoningai stebint savo mintis, galima suprasti kas džiugina labiausiai. Atkreipti dėmesį reikia ir į smulkmenas – galbūt geros nuotaikos įkvėps iniciatyva, apie kurią sužinosite žiūrint televiziją, o gal jausitės pilni energijos susipažinus su naujais žmonėmis? Tokie ženklai sufleruoja veiklas, kurios ateityje gali suteikti ir prasmę, ir džiaugsmą.

NEBIJOKITE PRAŠYTI KITŲ PAGALBOS

Viena didžiausių klaidų yra neprašyti pagalbos, ypač tuomet, kai tai gali suteikti galimybę imtis įprasminančios veiklos. Pagrindinės priežastys, dėl kurių dažniausiai neprašoma pagalbos yra gėda, nenoras būti našta ar siekis įrodyti, jog viską padaryti galima patiems. Reikiama pagalba gali būti visokia – paprastas pokalbis, padrąsinimas, o esant reikiamybei ir įgalinanti (tarkime, pagalba vyresniam ar neįgaliam žmogui nuvykti į darbą, kuris įprasmina jo gyvenimą).

Suteikti pagalbą gali tiek šeimos nariai, tiek draugai ar kokios nors srities specialistai. Svarbiausia – nesigėdyti ir suprasti, kad dažnai vienintelė kliūtis tarp žmogaus, jo svajonių ir prasmės atradimo yra kitų žmonių pagalbos stoka. Kai kurių žmonių gyvenimo prasmė yra „duoti“ – rūpintis kitais, todėl kartais du žmonės (tas, kuris nori padėti ir tas, kuriam reikia pagalbos) gali tapti labai laimingais vienas kitam padėdami įprasminti savo gyvenimą.  

IŠEIKITE IŠ KOMFORTO ZONOS

Žmonėms reikia naujų iššūkių, todėl bent minimalūs pokyčiai gali išplėsti kiekvieno galimybes, padėti įveikti baimes ar geriau suprasti savo silpnąsias ir stipriąsias puses bei didinti pasitikėjimą savimi. Tai gali būti ne tik nauja veikla, bet ir dažnesni susitikimai su draugais, buvimas tarp bendraminčių, jei to dažnai nedarote. Galima išbandyti labai daug įvairiausių veiklų ir nebūtinai pirma pasirinkta sritis taps prasminga, tačiau kaupiant patirtį ir išbraukiant iš sąrašo išbandytus, tačiau nesudominusius dalykus, didėja tikimybė atrasti tai, kas bus iš tiesų svarbu. Verta neatmesti galimybės ir išmokti ką nors naujo – gal tai dar vienos bakalauro studijos ar kalbos kursai?  

NEPAMIRŠKITE SAVO SAVIJAUTOS

Nors gali pasirodyti, kad rūpinimasis savo savijauta bei emocine sveikata gali neturėti tiesioginės įtakos gyvenimo prasmės radimui – tai labai svarbus aspektas. Norint savimi tinkamai pasirūpinti, rekomenduojama skirti laiko sau, skaityti knygas, mažiau laiko leisti naudojantis išmaniomis technologijomis, laikytis sveiko miego rėžimo, balansuoti maistą, stengtis savęs nekritikuoti, pamilti vidinį „aš“. Gera savijauta susideda iš daug smulkių detalių, veiklų ir net pauzių gyvenime – tai suteikia aiškumo, todėl tampa lengviau identifikuoti kas iš tiesų yra prasminga.